Δευτέρα 1 Ιουλίου 2019

ΔΙΑ ΠΥΡΟΣ ΚΑΙ ΣΙΔΗΡΟΥ ΟΙ ΘΕΝΠΟΥΔΕΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΣΤΟΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ .ΙΣΑΞΙΟΙ, ΜΑΧΗΤΕΣ ΑΛΛΑ ΑΤΥΧΟΙ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ ΟΙ ΠΟΝΤΙΟΙ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ

Αναμενόταν όλη την βδομάδα αυτή η παιχνιδάρα. Ήταν σίγουρο ότι η μπάλα θα έκαιγε και η αγωνία θα χτυπούσε κόκκινο. Και η αλήθεια ήταν ακριβώς όπως την περιμέναμε. Δυο ομάδες ισάξιες ξεδιπλώνοντας όλες τις αρετές τους στον τάπητα διεκδικώντας την πρόκριση στον ημιτελικό μέχρι το τέλος.. Παιχνίδι -διαφήμιση για το ποδόσφαιρο γενικά!
Οι ΘΕΝΠΟΥΔΕΣ μπήκαν καλύτερα με το αρχικό σφύριγμα του διαιτητή ,άπλωσαν το παιχνίδι τους στο κέντρο και κεντούσαν στην επίθεση φτάνοντας σε ένα 3-0 δίκαια. Οι πόντιοι ,πάντως πρόλαβαν να μειώσουν πριν την ανάπαυλα σε 3-1 και κρατούσαν τα καλύτερα για την επανάληψη.
Με πολύ σθένος και καλή μπάλα πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφερα να φτάσουν στην ισοφάριση πέντε λεπτά πριν το τέλος (4-4)
Στα πέναλτι συνεχίστηκε η αγωνία με τους δυο τερματοφύλακες να αποκρούουν κρίσιμα χτυπήματα κρατώντας τις ισορροπίες μέχρι το 4-4
Σε εκείνο το σημείο οι ΘΕΝΠΟΥΔΕΣ θα δουν την τύχη να τους κλείνει το μάτι και με 5-4 στα πέναλτι να παίρνουν την πολυπόθητη πρόκριση.
Εξαιρετικό παιχνίδι από τον διαιτητή που βοήθησε η άψογη συμπεριφορά και των δυο ομάδων παρά το κρίσιμο της συνάντησης.
Η συνέχεια για τους νικητές έχει ανηφόρα. Απέναντι στο 0-2 των GIGOE στη σειρά, θα πρέπει να συνεχίσουν με το πόδι στο γκάζι. Σύντομα ή όχι θα ξέρουμε ότι και οι δυο αντίπαλου του τελικού έφτασαν εκεί για πυρός και σιδήρου....