ΚΑΝΟΝΕΣ-ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

2017-18

• Τα πλάγια άουτ εκτελούνται με τα πόδια (6χ6) ή χέρια (8χ8)  και είναι έμμεσα χτυπήματα ,όπως οι επαναφορές των τερματοφυλάκων (με τα χέρια ή πόδια-στημένη στο 6χ6 , μόνο πόδια-στημένη στο 8χ8 ). Τα κόρνερ είναι άμεσα χτυπήματα και μετράνε απευθείας γκολ
    • Σε χτύπημα στο δίχτυ το παιχνίδι συνεχίζεται. Αν  δεχτεί  την μπάλα μετά το δίχτυ,  παίκτης και βάλει γκολ χωρίς να δώσει πάσα σε συμπαίκτη του, το γκολ  ακυρώνεται και δίνεται έμμεσο.   Αν χτυπήσει στο δίχτυ , βρει σε αντίπαλο παίκτη ή τερματοφύλακα και πάρει την κατοχή ,το γκολ μετράει
    • Υπάρχει όριο 4’’΄ να εκτελεστεί κάποιο έμμεσο ή άμεσο ,μετά το οποίο σφυρίζετε αλλαγή.
    Στα πλάγια η μπάλα πρέπει να είναι σταθερή και πάνω στην γραμμή αλλιώς έχουμε αλλαγή.
    Ο αντίπαλος πρέπει να είναι 4 μέτρα από το πλάγιο. Στην επαναφορά από τον τερματοφύλακα ο αντίπαλος πρέπει πάλι να βρίσκεται 4 μέτρα μακριά
    • Τα τάκλιν απαγορεύονται  γενικώς, εκτός του τερματοφύλακα εντός περιοχής του και της ολίσθησης για την μπάλα που δεν διεκδικείται άμεσα από αντίπαλο παίκτη .
    • Τα πέναλτι εκτελούνται με τον τερματοφύλακα να έχει δικαίωμα ενός βήματος από την γραμμή του τέρματος. Επίσης 3  πέναλτι εκτελούνται για την ανάδειξη νικητή σε ισοπαλία αγώνων νοκ-άουτ (και μετά ανά ένα) χωρίς παράταση όπου αποβαλλόμενος παίκτης δεν έχει δικαίωμα πέναλτι. Όλοι οι παίκτες πρέπει να εκτελέσουν από ένα πέναλτι πριν πάνε σε δεύτερη εκτέλεση συμπεριλαμβανομένου και του τερματοφύλακα
    • Το οφσάιντ όπως στο κλασσικό ποδόσφαιρο δεν ισχύει. Οι αλλαγές είναι απεριόριστες και γίνονται με υπόδειξη διαιτητή όταν έχει η ομάδα κατοχή μπάλας και υπάρχει άμεση ή έμμεση επαναφορά μπάλας.
    • Βωμολοχίες και σκληρά μαρκαρίσματα τιμωρούνται με κίτρινη κάρτα, βιαιοπραγίες και αντιαθλητικές συμπεριφορές με κόκκινη κάρτα κατά την οποία ο παίκτης αποχωρεί οριστικά εκτός γηπέδου και η ομάδα του αγωνίζεται για 5΄με παίκτη μείον . Σε χέρι πάνω στο τέρμα δίνεται κόκκινη , σε τράβηγμα παίκτη που φεύγει μόνος σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα δίνεται κίτρινη αν είναι μακριά από την περιοχή και κόκκινη αν είναι κοντά (περίπου 4 μέτρα από την περιοχή)
    • Οι αγώνες διεξάγονται  με διάρκεια  25’  (μικτά) για κάθε ημίχρονο. Αναμονή για την έναρξη του αγώνα τα 10 λεπτά μετά τα οποία το παιχνίδι κατακυρώνεται  με 0-6 στην ομάδα που βρίσκεται στο γήπεδο, ενώ από την ομάδα που δεν κατεβαίνει της αφαιρούνται και 3 βαθμοί!
    • Το φύλλο αγώνα πιστοποιεί τους παίκτες. Ένσταση για αντικανονική συμμετοχή μπορεί να γίνει για παίκτες που έπαιξαν στον αγώνα σύμφωνα με τον διαιτητή, στο ημίχρονο ή με την λήξη του παιχνιδιού πριν την αποχώρηση των ομάδων .Σημαίνει φωτογράφιση του παίκτη από την οργανώτρια αρχή μέχρι την ταυτοποίηση του με το δελτίο ταυτότητας (πλαστοπροσωπία= 0-6 και -6 βαθμοί). Στον πάγκο κάθονται μόνο παίκτες και ένας προπονητής για κάθε ομάδα. Κάθε ομάδα πριν τον  πρώτο  αγώνα παραδίδει λίστα παικτών στην οργανώτρια.
    • Σε διπλές ισοβαθμίες μετράει κατά σειρά το μεταξύ τους αποτέλεσμα , η γενική διαφορά γκολ , η επίθεση και το τελευταίο αποτέλεσμα στον όμιλό τους (νίκη-διαφ.τερμάτων-επίθεση). Αν όλα είναι ίσα έχουμε κλήρωση. Στην τριπλή ισοβαθμία μετράει η μερική μεταξύ τους βαθμολογία, η διαφορά τερμάτων , η επίθεση και τελικά η κλήρωση.
    • Η διοργανώτρια διατηρεί το δικαίωμα τιμωρίας παικτών ή ομάδων σε περιπτώσεις βίας ή κακής συμπεριφοράς μέσα ή έξω από το γήπεδο με ποινές αποκλεισμού αγωνιστικών ,αφαίρεση βαθμών ή και οριστικής αποβολής από το τουρνουά
    • Όλες οι ομάδες συντάσσουν εντός των τριών πρώτων αγωνιστικών φύλλο συμμετοχής με τα ονοματεπώνυμα  έως 14 παικτών .Η λίστα αυτή δεν αλλάζει με  δυνατότητα 3 μεταγραφών από Ιανουάριο μέχρι Απρίλιο με αντίστοιχη αφαίρεση 3 παικτών εκτός αν έχουν δηλωθεί λιγότεροι(πχ με 12 δηλωμένους αφαιρείται μόνο ένας στις 3 μεταγραφές)